Rewitalizacja boisk

Jak przygotować boisko do sezonu?
16 kwietnia 2021
Odwodnienie boiska ze sztucznej trawy
6 maja 2021

Rewitalizacja boisk

rewitalizacja boisk

RÓŻNE OBLICZA REWITALIZACJI BOISK – O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ?

Sposobów na rewitalizację boisk jest wiele. Zależą one od rodzaju nawierzchni – naturalnej, syntetycznej, polipropylenowej. Rewitalizacja starych boisk z asfaltu i betonu też jest możliwa.

REWITALIZACJA STARYCH NAWIERZCHNI

Może się zdarzyć, że rewitalizacji wymaga stare, wykonane dawnymi metodami boisko asfaltowe lub betonowe. W tym wypadku profesjonalne firmy zajmują się remontami takich boisk, dzielą pracę na 3 etapy:

ETAP 1: Ułożenie na istniejącej starej nawierzchni (asfalcie, betonie, wyrównanym szutrze) nowych modułów hexagonalnych, wykonanych z tworzywa sztucznego (polipropylenu)

ETAP 2: Stworzenie odpowiedniej efektu wizualnego i estetycznego, oddzielnej kolorystyki dla każdego z pól do gry

ETAP 3: Malowanie linii i montaż obrzeży boiska

ODŚWIEŻENIE TRAWY NATURALNEJ

Sporo pracy wymaga trawa naturalna, w przypadku której najważniejsze jest odpowiednie napowietrzenie boiska (aeracja), ale też zwiększenie przepuszczalności wody. Wszystko po to, by dolne warstwy powierzchni były „zdrowe”, a trawa charakteryzowała się najwyższą jakością. Ważne jest wykonywane co najmniej raz w roku zasypywanie piaskiem i uzupełnianie ubytków, a także likwidowanie innej niż trawa roślinności i oczywiście regularne strzyżenie.

rewitalizacja boisk

KONSERWACJA SZTUCZNEJ TRAWY

Wymagająca jest również konserwacji boisk z trawą syntetyczną. W ich przypadku trzeba zadbać o regularną pielęgnację, bieżące usuwanie nieczystości (liści, śmieci, kapsli, szkła). Przynajmniej dwa razy w roku należy również wykonać kompleksowe serwisowanie, którym zajmują się profesjonalne firmy.

Najważniejsze jest wydobycie i rozbrylenie wypełnienia granulatowego oraz wyprostowanie i oczyszczenie włókien syntetycznych. Zapewnia to odpowiednią sprężystość nawierzchni i odpowiednie odprowadzenie wody z płyty boiska.

Należy również starannie wyczyścić całą powierzchnię boiska za pomocą odpowiednich środków, uzupełnić braki występujące na długości boiskowych linii, odnaleźć ubytki w granulacie lub tworzywie, z którego wykonane jest boisko i starannie je uzupełnić.

Więcej o przygotowaniu boisk do sezonu

REWITALIZACJA SPRZĘTU – O TYM TEŻ TRZEBA PAMIĘTAĆ

Niezbędna bywa także kontrola jakości sprzętu, znajdującego się na boisku, wokół niego, a jeśli boisko znajduje się w hali – także w całym pomieszczeniu.

Pamiętajmy, że bramki i kosze do gry oraz inne urządzenia, których przemieszczenie się może stanowić zagrożenie dla zdrowia ćwiczących, muszą być umocowane na stałe.

W salach i na boiskach oraz w miejscach wyznaczonych do uprawiania ćwiczeń fizycznych, gier i zabaw powinny być umieszczone tablice informacyjne określające zasady bezpiecznego użytkowania.

Sprzęt sportowy w sali gimnastycznej musi posiadać odpowiednie atesty oraz warunki gwarancji producenta.