Odwodnienie boiska ze sztucznej trawy

rewitalizacja boisk
Rewitalizacja boisk
26 kwietnia 2021
Nawierzchnie heksagonalne – więcej niż jedno zastosowanie
31 maja 2021

Odwodnienie boiska ze sztucznej trawy

NIE MA, NIE MA WODY NA BOISKU. DLACZEGO ODWODNIENIE BOISKA ZE SZTUCZNEJ TRAWY JEST WAŻNE?

Boiska znajdujące się na świeżym powietrzu poddawane są działaniu różnych zjawisk atmosferycznych. Z systemem heksagonalnego drenażu wody SPEEDSport Hexa Drain nie straszny im nawet ulewny deszcz.

Kiedy drużyna „Orłów Górskiego” w 1974 r. przegrała w półfinale Mundialu z RFN, komentatorzy szukali przyczyn w zalanym ulewnym deszczem, grząskim boisku. Piłkarze brodzili w wielkich kałużach, a nasączona wodą piłka zatrzymywała się w najmniej oczekiwanych momentach.

Czy podmokłe boiska to relikt przeszłości? Nadal często zdarza się, że woda zatrzymuje się na powierzchni boiska i powoduje wiele trudności. Problem ten dotyczy głównie boisk ze sztuczna trawą, kładzionych bardzo często na starych, twardych i nieprzepuszczalnych podłożach, takich jak asfalt czy beton.

Z nadmierną wilgocią świetnie radzi sobie profesjonalny system heksagonalnego drenażu SPEEDsport Hexa Drain.

SPEEDSPORT HEXA DRAIN W PRAKTYCE

SPEEDsport Hexa Drain to system drenażu, który odprowadza wodę z boiska zbudowanego na podbudowie nieprzepuszczalnej. Odbywa się to przy wykorzystaniu specjalnej nawierzchni stworzonej z modułów o strukturze hexagonalnej. 

odwodnienie boiska ze sztucznej trawy

KORZYŚCI Z DRENAŻU

Co to daje? Oczywista korzyść to suche i niezmarznięte boisko z niezużywającą się w szybkim tempie nawierzchnią. Ale także możliwość budowy boiska nawet na „trudnych” terenach: asfalcie czy betonie. Sztuczna trawa z systemem drenażu służy użytkownikom dłużej, lepiej wygląda i pozostaje bezpieczna. Boisko może być używane przez cały rok, bez obaw, że warunki atmosferyczne utrudnią rozgrywkę.

NADMIERNA WILGOĆ NA BOISKU – JAKIE SĄ PRZYCZYNY?

Przyczyny zbytniego nawodnienia są dwie:

  1. Brak spadków, czyli miejsc, do których woda deszczowa mogłaby odpływać. Na boisku pojawiają się zastoje. Użytkowanie staje się wręcz niemożliwe. Szczególnie w zimie, kiedy kałuże mogą po prostu zamarzać i stanowić zagrożenie dla sportowców.
  2. Brak systemu odwodnienia. Zastojom można zapobiec tylko dzięki odpowiednio zastosowanym technikom. Bez nich gromadząca się woda wnika w granulat wypełniający murawę. Ten zbryla się i wypłukuje.

OPTYMALNE ROZWIĄZANIE

Jak stosować SPEEDsport Hexa Drain? To proste. Wystarczy na asfaltowej nawierzchni boiska zapewnić odpowiednie odwodnienie. Jeśli boisko ma właściwie spadki, budujemy nawodnienie liniowe, jeśli spadków braków możemy zorganizować odwodnienie punktowe. Na asfalt z odpowiednim nawodnieniem układamy drenaż SPEEDsport Hexa Drain, który zapewni wodzie swobodny odpływ. Na drenaż układana jest sztuczna trawa. Nawierzchnia drenażowa zapobiega zatykaniu drenażu punktowego oraz wypłukiwaniu granulatu i piasku dociążającego nawierzchnię boiska ze sztucznej trawy. Odwodnienie boiska ze sztucznej trawy przestaje być problemem.

SPEEDSport Hexa Drain to rozwiązanie uniwersalne, sprawdzające się w wielu sytuacjach i niwelujące najczęstsze problemy z wodą na boiskach piłkarskich. Warto się nim zainteresować, by obiekt, który jest pod naszą opieką był zdatny do użytkowania przez cały rok, by spełniał oczekiwania użytkowników i służył im długo w dobrej formie. Taka inwestycja obniża koszty późniejszej konserwacji obiektu, a także przedłuża funkcjonowanie nawierzchni boiska oraz żywotność sztucznej trawy. Właściwe odprowadzenie wody sprawia, że nie zużywa i nie niszczy się tak szybko, jak w przypadku kompletnego braku odwodnienia.

Przeczytaj takżeODWODNIENIE BOISK PIŁKARSKICH