Jak przygotować boisko do sezonu?

Nawierzchnie polipropylenowe – same korzyści
30 marca 2021
rewitalizacja boisk
Rewitalizacja boisk
26 kwietnia 2021

Jak przygotować boisko do sezonu?

SZYBKI REMONT PRZED PIERWSZYM GWIZDKIEM, CZYLI JAK PRZYGOTOWAĆ BOISKO DO SEZONU

Odpowiednie przygotowanie boiska sportowego do sezonu to podstawa. Właściwa konserwacja to dbanie o bezpieczeństwo użytkowników oraz ograniczenie wystąpienia niepotrzebnych i bolesnych kontuzji. To także troska o obiekt i przedłużenie długości jego życia.

Zanim na boisku postawi stopę pierwszy gracz, nawierzchnia musi być pilnie sprawdzona, czysta, bezpieczna, a usterki usunięte. Dlaczego przygotowanie boiska do sezonu jest tak ważne? Sprawdź!

Dotyczy to nie tylko boisk o trawiastej nawierzchni. Do ciepłych miesięcy przygotować należy także nawierzchnie ze sztucznej trawy, poliuretanowe i polipropylenowe. Dlaczego to tak ważne?

Nikt nie chce grać na nawierzchni poliuretanowej porośniętej roślinnością czy zasypanej liśćmi. Co roku po jesieni, zimie należy oczyścić nawierzchnie z resztek roślinnych, mchu, ewentualnych chwastów. Należy zadbać i zabezpieczyć ewentualne, powstałe pęknięcia i uszkodzenia.

Wiele zabiegów i troski wymagają boiska z trawy sztucznej. Niewłaściwa pielęgnacji sprawi iż obciążający nawierzchnię granulat i piach zbrylą się, uniemożliwiając swobodny odpływ wody. Źle pielęgnowane boisko ze sztucznej trawy to problem z zastoiskami wody, przez które gra na boisku jest nierealna.

jak przygotować boisko do sezonu

Nawierzchnie hexagonalne, z polipropylenu wymagają wymiecenia spod modułów wszelkich nieczystości oraz wymiany ewentualnych, uszkodzonych elementów.

Dużo prac potrzebują także boiska z naturalnych traw – coroczna wertykulacja, aeracja, zasypywanie piaskiem, uzupełnianie ubytków jest niezbędne.

JAK PRZYGOTOWAĆ BOISKO DO SEZONU?

PRZYGOTOWANIE SZTUCZNEJ NAWIERZCHNI

Dobrze przygotowane do sezonu boisko powinno zapewniać przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników, ale także dobre warunki do gry. Dlatego niezbędne jest równomierne rozłożenie granulatu i piasku, sprawny system odwadniający, a w przypadku sztucznych muraw – wyszczotkowane, sprężyste włókna. Niekonserwowane nawierzchnie z tworzywa sztucznego stają się sztywne i śliskie, a przez to sprzyjają wypadkom.

Przed sezonem należy więc wykonać szereg odpowiednich prac:

  • starannie wyczyścić całą powierzchnię boiska za pomocą odpowiednich środków;
  • uzupełnić braki występujące na długości boiskowych linii;
  • odnaleźć ubytki w granulacie lub tworzywie, z którego wykonane jest boisko i starannie je uzupełnić.

PRAWO MÓWI: PRZYGOTUJ BOISKO DO SEZONU

Przygotowanie boiska do sezonu to nie tylko prace konserwacyjne poświęcone nawierzchni. To także kontrola jakości sprzętu, znajdującego się na boisku, wokół niego, a jeśli boisko znajduje się w hali – także w całym pomieszczeniu.

Mówią o tym wyraźnie przepisy prawa:

  • Bramki i kosze do gry oraz inne urządzenia, których przemieszczenie się może stanowić zagrożenie dla zdrowia ćwiczących, muszą być umocowane na stałe.
  • W salach i na boiskach oraz w miejscach wyznaczonych do uprawiania ćwiczeń fizycznych, gier i zabaw powinny być umieszczone tablice informacyjne określające zasady bezpiecznego użytkowania.
  • Sprzęt sportowy w sali gimnastycznej musi posiadać odpowiednie atesty oraz warunki gwarancji producenta.
  • Jeśli uznamy, że sprzęt stwarza jakiekolwiek zagrożenie, powinien zostać usunięty.

To jednak ostateczność. Najważniejsza jest regularna konserwacja. Wszystko po to, by wraz z wiosną przyszła radość z gry i zabawy na równym i bezpiecznym boisku.